W polskiej tradycji uroczystość Wszystkich świętych to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla osób wierzących, jak i dla ateistów. Jest to moment zadumy, refleksji, wspomnień i przede wszystkim odwiedzania grobów naszych najbliższych. W tym czasie w sposób szczególny dbamy o nagrobki, odwiedzamy cmentarzem sprzątamy groby, stawiamy świeże kwiaty. Wszystkie prace z tym związane możemy wykonać samodzielnie lub zdać się na pomoc firm sprzątających groby w Gdyni lub w okolicach. Korzystając z pomocy i rady specjalistów mają Państwo pewność, że prace będą wykonane na najwyższym poziomie, a w razie konieczności wykonania bardziej profesjonalnych zadań, takich jak odbudowa nagrobków zostanie to zrobione szybko i z dbałością o każdy szczegół.
Historia święta
W naszej tradycji uroczystość wszystkich świętych wywodzi się z oddawania czci męczennikom, którzy oddali życie za wiarę. Początkowo w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, nie oddawano czci nieżyjących z obawy przed oskarżeniem o bałwochwalstwo, osobami kultu był Bóg, a później Maryja, jako Matka Syna Bożego. Znane nam uroczystości Wszystkich Świętych mają swój początek w IV wieku, kiedy to zaczęto obchodzić święto wszystkich zmarłych męczenników. W roku 731 papież Grzegorz III przeniósł te uroczystości na dzień 1 listopada i taka data funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
W roku 837 Grzegorz IV rozporządził, że będzie to dzień pamięci nie tylko męczenników, ale także wszystkich świętych kościoła katolickiego. Współcześnie obchody liturgii Wszystkich Świętych związane są z uroczystą mszą świętą, procesją na cmentarzu. W tym czasie w sposób szczególny warto zadbać o groby naszych najbliższych. Bardzo istotne jest dokładne posprzątanie grobu, postawienie świeżych kwiatów czy zapalenie zniczy. Wszystkie te prace można wykonać samodzielnie albo zlecić firmom sprzątającym i sprawującym całoroczną opiekę nad grobami. Firmy sprzątające zajmują się także renowacją i polerowaniem grobów. Korzystając z takich usług macie pewność, że przez cały rok grób będzie zadbany. Nie zawsze możemy sami odwiedzać groby naszych najbliższych, czasami nie pozwala nam na to czas, inne zobowiązania, pieniądze. W tradycji chrześcijańskiej równie ważne, a może nawet ważniejszy jest Dzień Zaduszny przypadający na drugiego listopada. Święto to zostało wprowadzone przez opata benedyktynów Cluny we Francji, św. Odilona. Od tego czasu modlono się za dusze wszystkich zmarłych. Warto wspomnieć także o dacie 1915 roku, kiedy to w czasie I wojny światowej papież Benedykt XV pozwolił kapłanom całego Kościoła odprawiać trzy msze: jedną w intencji wszystkich zmarłych, drugą w intencji papieża a trzecią w intencji przyjętej od wiernych. Jest to wyjątkowy dzień, czas, w którym wierni całego kościoła modlą się za zmarłych pokutujących w czyśćcu. A jak święto zmarłych jest obchodzone na świecie? Postaramy się przybliżyć Wam ciekawe obyczaje w różnych zakątkach świata.
Meksyk
Zaczniemy od kraju bardzo nam odległego, którego tradycja dnia Wszystkich Świętych jest bardzo bogata i interesująca. Święto to w tych stronach nazywa się Dia de los Muertos i jest podzielone na dwie części. Pierwsze uroczystości mają miejsce wcześniej to jest 31 października drugie 1 i 2 listopada. W tym przypadku podział związany jest z wiekiem zmarłych. Pierwszy dzień poświęcony jest dzieciom, zwanym tu aniołkami, kolejne dwa dni to czas, kiedy wspominamy dorosłych. W tradycji Meksyku święto to jest bardzo barwne i wesołe, przygotowania trwają już o wiele wcześniej, w sklepach w tym czasie pojawiają się słodycze i figurki w kształcę szkieletów, trupich czaszek i upiorów. W Polsce w tym czasie sprzątamy groby naszych najbliższych, czyścimy nagrobki i polerujemy je, natomiast w Meksyku sprzątane są domy na przyjście zmarłych. Budowane są także powitalne ołtarze. Stawia się na nich zdjęcie zmarłego, kwiaty, jedzenie i kadzidła. Podobnie jak w naszej tradycji odwiedza się także groby zmarłych, ale nie jest to czas zadumy i modlitwy, a wspólnego biesiadowania czasami nawet przez całą noc. Na grobach dzieci kładzie się w tym czasie zabawki, słodycze, stawia się znicze w kolorze białym. W Meksyku ludzie wierzą, że istnieje możliwość komunikacji między światem żywych a zmarłych i dzień Wszystkich Świętych jest właśnie okazją do nawiązania takiego kontaktu. Jest to piękne kolorowe święto pełne radości, wyraz miłości do życia, pasji.
Bułgaria
Bułgaria to kraj prawosławny. W czasie uroczystości „Wszystkich Świętych” zmarli wspominani są podczas Zaduszek Archanielskich. Święto to przypada a dzień 3 listopada. W sposób szczególny czci się wtedy pamięć żołnierzy poległych za ojczyznę. Na cmentarzach wojskowych i przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Sofii składane są wieńce. W tym czasie Bułgarzy odwiedzają także groby bliskich zmarłych. Zapalają na nich świece i polewają je czerwonym winem, które jest symbolem krwi Chrystusa. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że wyznawcy prawosławia obchodzą Zaduszki kilka razy do roku.
Słowacja
Na Słowacji panuje tradycja, że w zaduszkową noc stawia się na stole jedzenie. Wierzy się, że zmarli, którzy odwiedzą swoje domy w tym czasie będą głodni i strudzeni, dlatego też chętnie poczęstują się przygotowanymi przysmakami.
Filipiny
Kolejnym krajem, o którym chcielibyśmy wspomnieć są Filipiny. 1 Listopada jest tu dniem wolnym od pracy. Podobnie jak w Polsce, całe rodziny wybierają się na cmentarze. W tym kraju również bardzo istotne jest dbanie o nagrobki naszych najbliższych. Na Filipinach wygląda to jednak nieco inaczej, przy grobach ustawiane są namioty, a same pomniki dekorowane są kolorowymi ozdobami. Uroczystości i wesołe świętowanie z muzyką trwa całą noc.
W Hiszpanii bardzo ważne jest przystrojenie i zadbanie o nagrobki. Na pomnikach zamiast tradycyjnych, w naszej kulturze, zniczy stawia się elektryczne lampki. Jest to czas, w którym odwiedza się groby bliskich zmarłych, cmentarze, z reguły jednak robią to starsze osoby ubrane na czarno. W niektórych miejscach rozpala się ogniska, które mają wskazywać zmarłym drogę do domy, przy nich często piecze się kasztany. W Walencji panuje tradycja, aby zapalać w domu świece, w innych regionach na cmentarzach zjada się pierogi. Ciekawa jest tradycja, która panuje w okolicach miasta Teruel, jego mieszkańcy w tym czasie najadają się do syta, aby złe duchy nie miały miejsca, aby zagościć w ich ciele.
USA
W Stanach Zjednoczonych nie obchodzi się tradycyjnego święta Wszystkich Świętych a Halloween. To czas wyczekiwany przede wszystkim przez dzieci. Symbolem jest wydrążona dynia ze świeczką w środku. Przed każdym domem znajduje się taka dekoracja. Tradycją jest także chodzenie od domu do domu z pytaniem: „Cukierek albo psikus?”. Halloween to bardzo ciekawe święto, o którym możecie więcej przeczytać na naszym blogu. Zapraszamy!
Najnowsze komentarze