W tradycji Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Irlandii bardzo popularnym świętem jest Halloween. Obchodzone jest ono w wieczór 31 października. W Polsce święto to ma tak samo wielu zwolenników jak i przeciwników. W naszej kulturze pierwszego listopada obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych jest to czas zadumy i refleksji, co nie zgadza się z charakterem Halloween. Polacy odwiedzają cmentarze, sprzątają i ozdabiają groby najbliższych natomiast w Stanach ludzie się bawią i świętują.
Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Najbardziej popularne motywy to duchy, zombie, wampiry, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty. Dzieci, młodzież, a także dorośli przebierają się właśnie za tego typu zjawiska.
O ile geneza Wszystkich Świętych jest znana i dokładnie związana z oddawaniem czci
i modlitwą za osoby zmarłe o tyle geneza Halloween nie jest znana. Prawdopodobnie święto to wywodzi się od rzymskiego święta na cześć bóstwa owoców i nasion Pomonu albo celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej teorii Halloween wywodzi się z obchodzonego w Europie święta z okazji końca jesieni a początku zimy. Z jednej strony był to czas radosny, z drugiej zaś smutny, ponieważ związany z nadchodzącą zimą, która jest symbolem głodu i zimna. Halloween nie jest świętem zmarłych, nie ma z tą tradycją nic wspólnego.
Istnieje także przekonanie, że święto to zaciera granicę między zaświatami, a światem ludzi żyjących. Jest to czas, w którym duchy przedostają się do świata żywych. Wierzono, że bóg śmierci Samahion sprowadzał na ziemię dusze osób zmarłych w minionym roku, aby odpokutowały one swoje występki.
Święto Halloween nie ma wiele czynników wspólnych ze Wszystkimi Świętymi, w naszej tradycji święto to jest poważne i dostojne. Ludzie modlą się przy grobach najbliższych. W tym szczególnym czasie dbamy o to, aby groby naszych bliskich były zadbane i czyste. Jedni wszystkie prace związane z czyszczeniem, polerowaniem nagrobków wykonują samodzielnie inni natomiast powierzają je firmom, które w sposób profesjonalny wykonają te prace.
Święto Halloween wiąże się przede wszystkim ze zwyczajem przebierania się, zakładania masek. Im przebranie bardziej przerażające tym lepiej. Dominującymi strojami są potwory, duchy, wampiry. Przyjmuje się, że zwyczaj ten związany jest z chęcią odstraszenia złych duchów. Warto wiedzieć, że po roku 835 pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj ten zaczął zanikać. W tym czasie uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. W roku 998 Odylon, francuski benedykt i przełożony opactwa Cluny ustanowił dzień 2 listopada Dniem Zadusznym. W naszej tradycji jest to bardzo ważne święto, w czasie tych uroczystości gromadzimy się na cmentarzach, zapalamy znicze, modlimy się za naszych najbliższych zmarłych.
Pierwsza parada z okazji Halloween w Stanach Zjednoczonych odbyła się w 1920 roku w Anoka w stanie Minnesota. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. Od tego czasu uroczystość ta była organizowana każdego roku, w 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween. Do środkowej Europy, święto to dotarło dość niedawno i jego popularność jest nieporównywalną z tą, jaką osiągnęło w Stanach Zjednoczonych. Jednak coraz częściej dzieci przychodzą przebrane do szkoły, w szkołach organizowane są różne zabawy
Halloweenowe zabawy, różne dodatkowe atrakcje. Zdarza się też coraz częściej, że dzieci chodzą od domu do domu i zbierają cukierki.
Ze świętem Halloween wiążą się typowe dla niego zabawy takie jak popularny cukierek albo psikus. Polega ona na tym, że dzieci w przeróżnych strojach chodzą od domu do domu z pojemnikami na cukierki odwiedzani ludzi mają do wyboru dać cukierka albo otrzymać psikusa. Kolejną bardzo popularną zabawą jest apple bobbing. Polega ona na zjedzeniu bez użycia rąk jabłka, które dla utrudnienia pływa w miednicy z wodą.
Najnowsze komentarze